Pomysł na książkę

 

O czym jest ten
e-book?

Jeżeli Twoim marzeniem jest napisanie bestsellera, ale jeszcze nie do końca wiesz jak masz się zabrać za pisanie, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie!

Drogi Przyszły Pisarzu!

Aby zaczęła się Twoja pisarska kariera najpierw musisz napisać książkę, a jak to zrobić? Od czego zacząć? Co powinno być Twoim pierwszym krokiem?

Otóż najważniejszy jest POMYSŁ. Od tego wszystko się zaczyna. To właśnie pomysł ma wpływ na to jak Twoja książka będzie wyglądała w ostatecznej wersji.

Jednakże skąd czerpać inspiracje? Właśnie w tym poradniku dostaniesz odpowiedzi na wiele pytań.

Odkryjesz też skąd się biorą pomysły na książkę. Wiedza i doświadczenie niewiele zrobią bez najważniejszego składnika: wyobraźni. To klucz każdej, dobrej książki.

Pewnie wiele historii chodzi Ci po głowie lub nawet masz w zakamarkach szuflady skończoną książkę, ale pewnie się zastanawiasz dlaczego warto wydać własną książkę? Gwarantujemy Ci, że odpowiedź znajdziesz w tym poradniku.

To właśnie tutaj dowiesz się na co zwrócić uwagę wydając różne rodzaje publikacji, od romansów po biografie, książki podróżnicze i wiele innych.

 

Gdy przeczytasz ten poradnik będziesz gotowy na wydanie własnej książki, czy to swojego debiutu lub kolejnej publikacji.

Nieważne czy jesteś początkującym pisarzem czy może Twoja kariera jest w kulminacyjnym momencie: taki poradnik warto mieć w swojej biblioteczce. Dlaczego? Bo zawsze będziesz mógł wrócić i znaleźć odpowiedź na zdane pytania.

Natomiast kiedy Twoje wnuki zapytają się, co sprawiło, że odważyłeś się wydać swoją książkę, to z dumą pokażesz właśnie ten poradnik, który może zainspirować kolejnych pisarzy do tworzenia i publikowania swoich dzieł.

Powodzenia, Twoja podróż zaczyna się już teraz.

Co jest w środku?

^

Dlaczego ludzie piszą książki?

^

Skąd się biorą pomysły na książkę?

^

Dlaczego warto wydać własną książkę?

^

Na co zwrócić uwagę, wydając poszczególne rodzaje publikacji?

^

Co musisz wiedzieć, aby wydać biografię?

^

Co musisz wiedzieć, aby wydać biografię?

^

Co musisz wiedzieć, aby wydać reportaż lub dokument?

^

Co musisz wiedzieć, aby wydać książkę podróżniczą?

1. Dlaczego ludzie piszą książki?

 

Aby zrozumieć dobrze, dlaczego ludzie piszą książki warto spojrzeć na jej historię.

Już w starożytności ludzie tworzyli teksty w języku sumeryjskim (najstarszym zapisanym języku) i zapisywali je na glinianych tabliczkach. W średniowieczu pisanie książek było domeną elit społecznych – władzy, kościoła i ludzi wykształconych. Stąd spisywane zostawały dokumenty królewskie: kroniki państwowe, traktaty na temat władców i wojen; księgi liturgiczne, pisma święte czy książki, które wykorzystywano na pierwszych uniwersytetach.

Przez wiele kolejnych lat i epok teksty zostawały spisywane w coraz to nowocześniejszy, szybszy i ogólnodostępny sposób. Zostało stworzonych wiele dzieł literackich, a także specjalistycznych. Rozwój języków narodowych sprawił, że powieści zostały tworzone na masową skalę, często drukowane w wielu tysięcznych nakładach.

Śledząc historię powstania książki możemy z pewną dozą pewności stwierdzić, że pierwsze z nich powstały celem zapisu – udokumentowania historii, a także osiągnięć człowieka w danych dziedzinach – a także dzielenia się nim z szerszym gronem odbiorców i kolejnymi pokoleniami. Tak naprawdę współcześnie piszemy książki z bardzo podobnych powodów!

Często autorzy na pytanie, dlaczego piszą, odpowiadają, że pcha ich ku temu wewnętrzna potrzeba. Czują, że drzemie w nich historia, którą chcą podzielić się ze światem. Jest w nich ogromna doza kreatywności, którą chcą przeobrazić w dzieło jakim jest książka.

Autorzy książek naukowych czy specjalistycznych chcą podzielić się swoją wiedzą i spojrzeniem na otaczającą rzeczywistość.

Weźmy również pod uwagę, że kierują nami bardzo podobne pobudki niezależnie od statusu społecznego, ani czasów, w których żyjemy. Królowie, których żywoty były spisywane przez nadwornych skrybów, czy autobiografia zapisana przez starszą panią tak naprawdę mogły powstać z podobnego powodu – chęci podzielenia się swoją historią, a także zapisaniem się na kartach dziejów, uzyskanie swego rodzaju nieśmiertelności.

Nie ważne z jakich pobudek postanawiasz napisać swoją książkę, ważne aby wiedzieć w jaki sposób to zrobić, a następnie ją wydać. Mamy nadzieję, że lektura tej książki Ci w tym pomoże.

Tematów

Stron

Tak naprawdę jedyną rzeczą, która ogranicza autora w przypadku pisania książki oraz pozyskania na nią pomysłów jest przede wszystkim jego wyobraźnia, a pomysły na jej rozpoczęcie zależą wyłącznie od zainteresowania danym tematem, bądź… jego wymyślenia.

Przychodzi taki moment w życiu, że trzeba przestać czytać cudze książki i napisać własną.

Albert Einstein

Wszystko, co musisz zrobić to napisać jedno prawdziwe zdanie. Napisz najprawdziwsze zdanie, jakie znasz.

Ernest Hemingway

Najbardziej przerażający moment to ten, tuż zanim zaczniesz.

Stephen King

Zapisz to. Zaryzykuj. Może okazać się, że będzie to słabe, ale to jedyny sposób, aby stworzyć coś naprawdę dobrego.

William Faulkner

Zamknij drzwi. Pisz, nie spoglądając przez ramię. Nie próbuj dowiedzieć się, co inni ludzie chcą od ciebie usłyszeć; dowiedzieć się, co masz do powiedzenia. To jedyna rzecz, którą masz do zaoferowania.

Barbara Kingsolver

Nie ma idealnego czasu, aby pisać. Jest tylko „teraz”.

Barbara Kingsolver

Nie zaczynasz od pisania dobrych tekstów. Zaczynasz od pisania bzdur i myślisz, że są dobre, a potem stopniowo stajesz się w tym lepszy. Dlatego właśnie mówię, że jedną z najcenniejszych cech jest wytrwałość.

Octavia E. Butler

Kłamstwo „gdybym miał czas” to wygodny sposób na zignorowanie faktu, że powieści wymagają bycia napisanymi, a pisanie wydarza się zdanie po zdaniu. Zdania mogą zostać stworzone w krótką chwilę. Wystarczająco skradzionych chwil, wystarczająca ilość skradzionych zdań i rodzi się powieść – bez luksusu posiadania dodatkowego czasu.

Julia Cameron

O WYDAWNICTWIE

Nasza misja

Celem naszego wydawnictwa jest propagowanie twórczości literackiej. Sorus to łacińska nazwa grupy zarodni na liściu paproci, która produkuje i rozsiewa zarodniki, zaczątki nowego życia. W ten sam sposób w Wydawnictwie Sorus – wydając, drukując i dystrybuując książki – pragniemy rozpowszechniać nową twórczość i oryginalne idee. Chcemy, by każda osoba z atrakcyjnym pomysłem i dobrym kunsztem pisarskim miała możliwość dzielenia się swoim dorobkiem i inspirowania innych.

Historia wydawnictwa

Wydawnictwo Sorus istnieje na rynku wydawniczym od 1991 roku. Początkowo zajmowaliśmy się publikacją literatury naukowej. Z czasem jednak rozszerzyliśmy swoją działalność – zaczęliśmy wydawać książki podróżnicze, beletrystyczne oraz poezję. Jesteśmy dumni z różnorodności naszych publikacji, gdyż dzięki niej mamy możliwość współpracy z wieloma interesującymi autorami. Z uwagą rozpatrujemy każdą propozycję wydawniczą, chcemy, by wartościowe pozycje miały możliwość znalezienia się na rynku i trafienia do czytelników.

Co publikujemy?

Do każdej książki, nad którą pracujemy podchodzimy z ogromną troską. Wśród wydawanych przez nas książek można znaleźć intrygujące tomiki poetyckie, wciągającą literaturę obyczajową, czy nowatorską fantastykę. W naszym zespole pracują nie tylko miłośnicy literatury, ale także pasjonaci podróży, dlatego literatura podróżnicza jest nam szczególnie bliska.

Sorus zajmuje się propagowaniem postaci Kazimierza Nowaka i jego podróży. Jest to wybitny polski reportażysta, który w latach 1931-1936 odbył słynną wędrówkę przez całą Afrykę. Nakładem naszego wydawnictwa ukazało się wiele dzieł traktujących o jego życiu, m. in. Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd, które doczekało się aż siedmiu wydań i zostało docenione przez Ryszarda Kapuścińskiego. Ta i wiele innych naszych książek otrzymały nagrody w licznych konkurach i festiwalach.

WYDANE U NAS

Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd

Kazimierz Nowak

Opowieść o biłgorajskim smoku

Janusz Tencer

Romans z kortami w tle

Barbara Makowiecka

Ochrona danych osobowych w służbach mundurowych

Becker Janusz

Nagrody

Nasze wydawnictwo, przez wiele lat istnienia na rynku wydawniczym, otrzymało liczne nagrody i wyróżnienia.

Wśród nich znajdują się:

  • Najlepsze publikacje turystyczne organizowanym przez “Magazyn Literacki Książki”. Nagrody były wręczane podczas Targów Książki w Warszawie:
  • Nagroda Magellana 2018 roku w kategorii przewodnik tekstowy za Iran nowoczesnych ajatollahów Zbigniewa Mielczarka
  • Najlepsze publikacje turystyczne 2014 roku – Nagroda Magellana za publikację Kochana Maryś! Listy z Afryki. Tom I. Egipt – Libia – Sudan Kazimierza Nowaka pod red. Dominika Szmajdy (nagroda główna w kategorii “Wydarzenie Roku”;
  • Najlepsze publikacje turystyczne 2013 roku – wyróżnienie za publikację Rower góral i na Ural Dominika Szmajdy (nagroda w kategorii “książka podróżnicza”);
  • Najlepsze publikacje turystyczne 2011 roku – wyróżnienie za publikację Polska Kazimierza Nowaka. Przewodnik rowerzysty Jacka Y. Łuczaka (nagroda w kategorii “przewodnik tekstowy”);
  • Nagrodę Dziennikarzy za książkę Ewy Chylak-Wińskiej Afryka Kapuścińskiego – nagroda otrzymana na XI Poznańskich Dniach Książki Naukowej w Poznaniu (11-13 października 2007) w ramach konkursu na Najlepszą Książkę Akademicką w roku 2007.
  • Nominację do nagrody głównej otrzymał Przewodnik do badań archeobotanicznych autorstwa Marii Lityńskiej-Zając i Krystyny Wasylikowej podczas XIII Krajowych Targów Książki Akademickiej ATENA 2006.
  • Najlepsze publikacje turystyczne 2010 roku – wyróżnienie za książkę Afryka gola! Futbol i codzienność Michała Zichlarza (nagroda w kategorii “książka podróżnicza”);
  • Najlepsze publikacje turystyczne 2009 roku – wyróżnienie za przewodnik Iran Szczepana Lemańczyka (nagroda w kategorii “przewodnik tekstowy”).

Opinie o wydawnictwie 

Praca z wydawnictwem Sorus to praca z szybkim i elastycznym zespołem. Otwartym na sugestie, doświadczonym, a przy tym podchodzącym do autora po przyjacielsku. Czas od złożenia książki do ujrzenia jej w dłoniach był krótki, a rezultat – znakomity. Moja pierwsza książka wygląda lepiej, niż sobie to wcześniej wyobrażałem.

Jeśli szukasz wydawcy, który pomoże Ci na każdym etapie powstawania Twojej książki, wysłucha Twoich sugestii, pomoże rozwiać wątpliwości – praca z Sorusem będzie czystą przyjemnością.

Łukasz Supergan

autor książki „Pustka wielkich cisz”

Wydawnictwo Sorus to rzetelna firma stworzona przez profesjonalistów oraz pasjonatów.

Szczególnie cenię sobie kreatywność oraz otwartość zespołu na sugestie, a także terminowość. Korekta tekstu, a później redakcja był czasem bardzo wytężonej i udanej zarazem współpracy. Nigdy nie miałem wrażenia, że jako autor tracę kontrolę nad książką, mimo, iż wprowadzonych zmian było wiele : ) Szata graficzna, złożenie, rozkład zdjęć… przerosły moje oczekiwania, a obecnie pozytywnie zaskakują wielu czytelników.

Gorąco polecam Wydawnictwo Sorus wszystkim tym, którzy szukają przyjaznego miejsca do wydania własnej twórczości!

Paweł Kowalczyk

autor książki „Czerwone Drogi Auroville. Wolontariat w Indiach i świat tamilskich wiosek”

Poradnik dla przyszłych autorów

Praktyczny i inspirujący poradnik dla wszystkich, którzy myślą o napisaniu i wydaniu książki. Niezależnie jakiego rodzaju będzie to książka, znajdziesz różne inspiracje dla siebie.

Gratis

Daj się wciągnąć w świat pisarski czytając bezpłatny poradnik.