Projekt okładki
i oprawa
Napisałeś książkę. Znalazłeś nawet chętnego wydawcę. Wydaje Ci się, że najgorsze za Tobą.
Projekt okładki? Czysta przyjemność!
Masz przecież tak wiele koncepcji w głowie! Wyciągasz z biurka jakiś stary, zapomniany blok A4, znajdujesz ołówek z Ikei, siadasz i po raz pierwszy od czasów liceum, podejmujesz się pracy kreatywnej. To przecież nie może być aż takie trudne…
Zapisując się otrzymasz darmowy poradnik oraz bezpłatne informacje o wydawaniu własnej książki. Nikomu nie udostępniamy Twoich danych. W każdej chwili możesz się wypisać. Twoje dane przetwarzamy zgodnie z Polityką Prywatności Wydawnictwa Sorus.

Na początku jest pomysł
Nakreślasz swój pierwszy, wstępny projekt. Od razu czujesz, że to właśnie jest kwintesencja Twojej książki. Jednak w momencie, kiedy przychodzi do realizacji pomysłu, stopniowo dociera do Ciebie, że to wszystko wydaje się być dużo bardziej skomplikowane.
Przecież do tej pory nie zastanawiałeś się nad tym jaką czcionką zapisać tytuł, ani nad tym, że znaleziony w Internecie obrazek, na którym się wzorowałeś jest objęty prawami autorskimi. Żeby tego było mało, dochodzą jeszcze kwestię oprawy i zagadkowe pytania, czy wolimy książkę szytą czy klejoną? Nagle zapał nas opuszcza, a zaprojektowanie okładki, okazuje się dużo trudniejsze niż napisanie 300 stron książki.
Oczywiście nie musisz rezygnować z poprzednich pomysłów! Coś jednak je zatrzymało w martwym punkcie, warto więc rozejrzeć się za alternatywami. Być może znajdziesz podobne zdjęcie do tego, którym chciałeś zwieńczyć okładkę, ale dostępne w licencji wolnej.
Czasami jednak warto po prostu zacząć od początku, bogatszym już o zdobyte doświadczenie. Zacząć od poszukiwania inspiracji.
Może natrafisz na artystę, którego styl odpowiada tematyce Twojej powieści i zapragniesz, żeby to właśnie on stworzył do niej ilustrację. Może jakaś czcionka wpadnie ci w oko w gazecie. Warto odwiedzić nawet wybraną galerię sztuki. Nigdy nie wiesz, gdzie odnajdziesz inspirację do swojej przyszłej okładki.
Zbierz te wszystkie inspiracje i na nowo postaraj się stworzyć koncepcje. Staraj się, żeby oprawa była wstępem do historii przedstawionej w książce, żeby wprowadziła nas w klimat opowieści. Z takim zbiorem warto udać się do profesjonalnego grafika, który urzeczywistni nasze pomysły.
Wykonując okładkę do swojej książki zwróć uwagę na jej gatunek i poszukaj okładek, które są tworzone w ciekawy, oryginalny i chwytliwy sposób. Obserwuj rynek i dostosuj swoją okładkę do obowiązujących trendów.

Spis treści:
Jak powinna wyglądać dobrze wykonana okładka?
Kiedy stosujemy oprawę miękką, a kiedy twardą?
Kto powinien wykonać projekt okładki?
Jak wybrać ilustrację okładkową?
Jaką czcionkę warto zastosować w okładce?
W jaki sposób zaprojektować okładkę?
Jakie treści powinny znaleźć się na okładce?
Jakie treści zamieścić na rewersie?
Jak powinna wyglądać dobrze wykonana okładka?
Na dobrze wykonaną okładkę składa się wiele elementów. W jaki sposób należy ją zaprojektować, aby prezentowała się ona jak najlepiej?
Przede wszystkim, warto zacząć od odpowiedzenia sobie na pytanie do jakiego gatunku literackiego należy nasza książka. Każdy gatunek dostarcza czytelnikom nieco innych wrażeń, do których powinni zostać zachęceni już na etapie zobaczenia okładki. Warto przyjrzeć się oprawom innych książek z danego rodzaju, aby zorientować się w panujących trendach graficznych.
Oprócz gatunku książki, warto również zwrócić uwagę na jej główny temat, motyw przewodni. Może należałoby przygotować listę zagadnień związanych z treścią, a następnie część z nich spróbować przedstawić na okładce?
Ilustracja na okładce stanowiłaby wówczas wprowadzenie w świat przedstawiony na dalszych kartach książki. Jej wybór stanowi jeden z kluczowych elementów zaprojektowania okładki idealnej. Skupienie się jednak na szczegółach może zaprowadzić nas w ślepy zaułek, dlatego najlepiej będzie, jeżeli skoncentrujemy się na jej ogólnym przekazie. Wówczas będzie ona zdecydowanie bardziej czytelna.
Niezwykle istotnym elementem w projekcie okładki są również zamieszczone na niej napisy. Odpowiedni dobór między innymi ich wielkości, kroju pisma oraz wybór czcionki nie jest łatwym zadaniem, wobec czego, aby być pewnym, że okładka będzie wyglądać profesjonalnie, lepiej czasami oddać jej wykonanie w ręce wykwalifikowanego projektanta – grafika.
Odpowiednie zgranie i przedstawienie wyżej opisanych elementów sprawia, że okładka książki jest wykonana prawidłowo. O tym kto powinien ją zaprojektować, w jaki sposób wybrać ilustrację okładkową i jakie treści powinny się na niej znaleźć, dowiesz się w dalszych rozdziałach.
Tematów
Stron
Bądź krok przed innymi i skorzystaj z darmowego poradnika, napisanego przez praktyków branży wydawniczej.
Wydawnictwo

Nasza misja
Celem naszego wydawnictwa jest propagowanie twórczości literackiej. Sorus to łacińska nazwa grupy zarodni na liściu paproci, która produkuje i rozsiewa zarodniki, zaczątki nowego życia. W ten sam sposób w Wydawnictwie Sorus – wydając, drukując i dystrybuując książki – pragniemy rozpowszechniać nową twórczość i oryginalne idee. Chcemy, by każda osoba z atrakcyjnym pomysłem i dobrym kunsztem pisarskim miała możliwość dzielenia się swoim dorobkiem i inspirowania innych.
Historia wydawnictwa
Wydawnictwo Sorus istnieje na rynku wydawniczym od 1991 roku. Początkowo zajmowaliśmy się publikacją literatury naukowej. Z czasem jednak rozszerzyliśmy swoją działalność – zaczęliśmy wydawać książki podróżnicze, beletrystyczne oraz poezję. Jesteśmy dumni z różnorodności naszych publikacji, gdyż dzięki niej mamy możliwość współpracy z wieloma interesującymi autorami. Z uwagą rozpatrujemy każdą propozycję wydawniczą, chcemy, by wartościowe pozycje miały możliwość znalezienia się na rynku i trafienia do czytelników.
Co publikujemy?
Do każdej książki, nad którą pracujemy podchodzimy z ogromną troską. Wśród wydawanych przez nas książek można znaleźć intrygujące tomiki poetyckie, wciągającą literaturę obyczajową, czy nowatorską fantastykę. W naszym zespole pracują nie tylko miłośnicy literatury, ale także pasjonaci podróży, dlatego literatura podróżnicza jest nam szczególnie bliska.
Sorus zajmuje się propagowaniem postaci Kazimierza Nowaka i jego podróży. Jest to wybitny polski reportażysta, który w latach 1931-1936 odbył słynną wędrówkę przez całą Afrykę. Nakładem naszego wydawnictwa ukazało się wiele dzieł traktujących o jego życiu, m. in. Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd, które doczekało się aż siedmiu wydań i zostało docenione przez Ryszarda Kapuścińskiego. Ta i wiele innych naszych książek otrzymały nagrody w licznych konkurach i festiwalach.

Przykładowe realizacje okładek

opiniE o wydawnictwie

Cenię sobie elastyczność, otwartość, pomysłowość pracowników Sorusa.
– dr Arnold Bernaciak – Uniwersytet Ekonomiczny, Poznań

Oprócz cech typowych dla dobrej firmy, takich jak terminowość realizacji umów i solidność wykonywanej pracy, cenię w Wydawnictwie Sorus wiedzę przyrodniczą Wydawców, pomocną w uzyskaniu jak najlepszego efektu publikowanych opracowań.
– dr inż. Paweł Rutkowski – Wydział Leśny, Uniwersytet Przyrodniczy, Poznań

Praca z wydawnictwem Sorus to praca z szybkim i elastycznym zespołem. Otwartym na sugestie, doświadczonym, a przy tym podchodzącym do autora po przyjacielsku.
– Łukasz Supergan, autor książki „Pustka wielkich cisz”

Rzetelność i wysoka jakość edytorska oraz cenne wskazówki, które podwyższają jakość publikacji.
– prof. dr hab. Andrzej Wojciechowski – Katedra Genetyki i Hodowli Roślin, Uniwersystet Przyrodniczy, Poznań

Wydawnictwo Sorus to rzetelna firma stworzona przez profesjonalistów oraz pasjonatów.
– Paweł Kowalczyk, autor książki „Czerwone Drogi Auroville. Wolontariat w Indiach i świat tamilskich wiosek”.

Polecam szczerze wszystkim, którzy chcą coś wydać, a debiutantom w szczególności. Znajdziecie w „Sorusie” dobrego kumpla, na którym się nie zawiedziecie.
– Lech Rudnicki, autor książki „Bogaty człowiek z miasta Łodzi”

Odbierz e-booka już teraz
Jeśli szukasz realnej pomocy, jak zaprojektować okładkę książki – pobierz naszego darmowego ebooka!